pies - legowisko dla psa

Czy babeszjoza jest śmiercionośna u psiaka? Jak temu zapobiec?

pies - legowisko dla psa

Czy babeszjoza jest śmiercionośna u psiaka? Jak temu zapobiec?

Admin 21 września 2018

Babeszjoza u psa – symptomy i także podstawy niedyspozycji, jak działać?

Babeszjoza jest popularnie będącą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Skoro zatem zdarza nam się kierować naszego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy znać w jaki sposób zbadać jej sygnały. Wczas wykryta babeszjoza staje się osiągalna do pełnego wyleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić natomiast do śmierci psa.

Podstawy i dodatkowo zwiastuny infekcji

Babeszjoza zagraża pieskom w każdym wieku, lecz niezmiernie podatne są psy niedojrzałe, które mają poniżej 8-go miesiąca życia. Zintensyfikowane zagrożenie zainfekowania się obowiązuje też psów odmian: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość owa nazywana jest również piroplazmozą i także grozi własnym czworonożnym towarzyszom niestety nie tylko podczas lata. Jeżeli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, pies może zarazić się babeszjozą. Najczęściej natomiast do zakażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Gdy kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi psa i dodatkowo przeżyje w nim dłużej aniżeli dzień, choroba zostanie przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się upowszechniać. W trakcie istnienia owego procesu regularnie dochodzi do poważnych stanów zapalnych istotnych narządów. Pochodzi to wówczas z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem inicjującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Kluczowe znaki choroby pojawić się mogą zaledwie po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi śladami niestety nie leczonej dolegliwości mogą być takie dylematy jak: powiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli dodatkowo dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, a nieuchronnie, niestety ze śmiercią stworzenia.
kup teraz najlepsze legowisko dla psiaka https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najlepiej wykryć babeszjozę przez dokonanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy posiadać pewność co do określenia. W wybranych przykładach szkodniki umieją nie być od razu widoczne i także potrzebne jest pobranie pokaźniejszej ilości próbek krwi oraz przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u czworonoga: w jaki sposób pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie łatwe. Nie funkcjonuje bowiem poszczególny preparat, jaki z łatwością przezwyciężył ową chorobę. Działanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, środków przeciw pierwotniakom, plus sterydów. Nadarza się jeszcze, że w wyniku straty czerwonych krwinek pożądana jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do choćby kilku tygodni. Najdoskonalsze przewidywania są wówczas, jak przypadłość zostanie zlokalizowana jeszcze dopóki dojdzie do dużego braku czerwonych krwinek.

Bez kategorii