Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska – jak o nią dbać?

Admin 2 sierpnia 2019

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje nieduże wymiary jest świetną opcją dla tych, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy trzymać w niej więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno utrzymać porządek w klatce, ale ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, do której może schować się aby odpocząć albo ochłonąć, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

karma dla kotów